Antikoncepce

Antikoncepce jsou preparáty, které umožňují zamezit nechtěnému krytí. Obecně vzato je možno volit mezi třemi druhy - tabletkami, injekcemi a implantáty, nicméně ne všechny preparáty jsou v ČR dostupné (např. tablety zde dostupné nejsou).

Předně bychom však chtěli upozornit, že ačkoliv to může znít dobře - kočce budu dávat antikoncepci a vyhnu se kastraci - je antikoncepce horší variantou než kastrace, respektive větší zátěží pro organismus zvířete. Pokud k tomu není nějaký závažný důvod, doporučili bychom spíše standardní kastraci než podávání antikoncepce.

Zejména u samic je antikoncepce spojena se záněty dělohy, rakovinou mléčné žlázy, cystami atd. V případě podávání již březí kočce dochází k deformacím a úhynům plodů.

V žádném případě nelze kočce podávat antikoncepci určenou pro humánní medicínu.

V naší CHS kočkám - samicím antikoncepci nepodáváme. Pokud kočičku vyřadíme z chovného programu, necháváme ji standardně vykastrovat.

Nicméně vzhledem k nutnosti zamezit nežádoucímu nakrytí od kocourka (např. neplánujeme koťata, chceme krýt druhým kocourkem...), využíváme antikoncepčního implantátu Suprelorin. Ten se aplikuje injekčně pod kůži podobně jako mikročip a je určen pro psy, kočky a fretky. Může být použit i u samic, ale jak je psáno výše, u samic má antikoncepce spoustu vedlejších a dost závažných účinků.

Zhruba do dvou měsíců dochází ke zmenšení varlat, snížení hladiny testosteronu a zastavení produkce spermií. Do té doby však je samec stále plodný a dokonce může dojít ke zvýšené sexuální aktivitě. Poté je však zvíře dočasně chemicky kastrováno. Uvádí se, že u psů trvá účinek zhruba půl roku, u kocourů až dva roky. Ve výjimečných případech může dojít i k trvalé sterilitě.

V případě, že chceme antikoncepci přerušit, je možné čip vyjmout, nicméně i tak nějakou dobu trvá, než účinky odezní. Pokud jej nevyjmeme, dojde časem k jeho vstřebání. Opětovná aplikace je možná.

Mezi další účinky preparátu kromě sterilizace zvířete patří možný nárůst hmotnosti, zklidnění chování, změna srsti, podobně jako kdyby proběhla standardní kastrace.

Další možností jsou např. melatoninové čipy. S nimi však nemáme žádnou zkušenost.

Jejich výhodou má být použití přirozené látky melatoninu, který u koček navozuje "zimní" útlum pohlavní aktivity a také to, že jejich účinek je krátkodobý - dva až čtyři měsíce. Preparát je vhodný např. v případě chovných koček, které trpí na časté a silné říje.