Antiparazitika

V tomto článku se budeme věnovat přípravkům proti vnějším parazitům (zejména blechám a klíšťatům), text o odčervovacích přípravcích naleznete zde: Odčervení

Pokud chodíte s kočičkou na procházky, má přístup do venkovní voliéry nebo úplně ven, či máte ještě pejska, který je v kontaktu s domácí kočičkou, pak jistě řešíte, jak ji ochránit před vnějšími parazity.

Zejména na jaře jsou velkým strašákem klíšťata, nicméně je potřeba upozornit, že kvůli neustálému oteplování jsou dnes klíšťata (i jiní paraziti) celoročním problémem. Jejich nebezpečí spočívá zejména v možnosti přenosu nákazy lymeské borreliózy, klíšťové encefalitidy, anaplazmózy nebo schopnosti způsobit klíšťovou paralýzu. Zatímco u psů je k dispozici očkování proti lymeské borrelióze (i tak je však potřeba použít nějaký antiparazitní přípravek), pro kočky se nepoužívá (i kdyby mohla), protože kočka je vůči borrelióze zřejmě imunní.

Podobně je tomu i v případě encefalitidy, na niž však pro naše mazlíčky neexistuje vakcína. Je však zaznamenáno pouze několik málo případů, kdy došlo k nákaze s typickými projevy neurologických poruch.

Klíšťová paralýza se projevuje zhruba po sedmi dnech od přisátí klíštěte a způsobuje ochrnutí končetin. Po odstranění klíštěte však obvykle dochází ke zlepšení stavu.

Kočky jsou však celkově poměrně odolné vůči těmto nákazám, což však neznamená, že nepotřebují ochranu. Zejména u mladých či starých jedinců a jedinců s oslabenou imunitou je potřeba dbát zvýšené opatrnosti.

Druhým nepřítelem jsou blechy, které dokáží potrápit nejen chlupáčky, ale i majitele. Jejich zákeřnost spočívá zejména v tom, že žijí nejen na napadeném zvířeti, ale poměrně rychle se rozšíří i do jeho životního prostředí - tedy Vašeho domu či bytu.

Při boji proti blechám tedy nestačí jenom ošetřit Vaše zvíře, ale vše, s čím se mohlo dostat do kontaktu. A to není snadné. V případě, že něco vynecháte a budete mít smůlu, protože tam zrovna nějaká bleška přežije, budete moct celý proces opakovat znovu a důkladněji. Prevence je tedy v tomto směru důležitá a může Vám ušetřit nemalé peníze a trápení.

Antiparazitní přípravky

Antiparazitních produktů je na trhu velké množství. Liší se formou a použitou účinnou látkou.

Nejčastější formy:

- obojky

- spot-on (pipetky)

- spreje

- šampony (většinou jsou však pro psy)

V případě nákupu se zajímejte, od jakého věku je přípravek vhodný - některé mohou koťata již od deseti týdnů, jiné až od půl roku.

Antiparazitní přípravky zakoupíte v prodejnách chovatelských potřeb, lékárnách nebo v e-shopech.

I když zakoupíte kvalitní přípravek, může se stát, že i přesto dojde k nálezu klíštěte nebo blechy. Parazité jsou čím dál více rezistentní a také záleží na tom, jak je látka kompatibilní s daným zvířetem - zatímco u jednoho může fungovat perfektně, u druhého to žádná sláva nebude. Někdy je tak potřeba vyzkoušet více přípravků, než najdete takový, který bude Vašemu zvířátku vyhovovat.

Velmi důležité je koupit přípravek, který je určen pro kočky. Přípravky určené pouze pro psy (většinou obsahují permethrin) jsou pro kočky toxické!

Obojky

Obojky mívají dlouhodobější účinek, obvykle více jak čtyři měsíce. Kvalitní obojky navíc mají i bezpečnostní přezku - v případě, že by se kočička někde obojkem zachytila, přezka povolí a obojek se rozepne.

Výhodou je obvykle nižší cena (v přepočtu na měsíc), nevýhodou může být skutečnost, že venkovní kočička jej může ztratit, pokud se někde zachytí a rozepne.

Poměrně drahým, ale většinou spolehlivě fungujícím obojkem je Foresto od firmy Bayer. Levnější variantou je DIAZ Flea and Tick od Beapharu. Možností je však více.

Velikost bývá pro kočky univerzální, nadbytečný kus obojku jednoduše odstřihnete. Když kočičce nasazujete obojek na krk, měli byste být schopni mezi krk a obojek strčit dva prsty - tím se ubezpečíte, že obojek není ani nadměrně volný, ale ani těsný, aby kočičku neškrtil.

Účinek není okamžitý, nastupuje obvykle po dvou dnech, podle toho, jak rychle se účinná látka dokáže rozprostřít.

Nekombinujte obojky a spot-on pipetky. Jejich kombinovaný účinek může být pro kočky toxický nebo se naopak vzájemně naruší.

Spot-on (pipetky)

Pipetky obsahují účinnou látku v kapalné formě a kapou se zvířeti za krk. U psů se doporučuje část kapaliny nakapat i ke kořeni ocasu či na bříško, aby se látka rychleji rozvinula do celého podkoží, u kočiček to není nezbytně nutné.

Výhodou pipetek je snadná aplikace a skutečnost, že kočka na sobě nic nenosí, nevýhodou je jejich kratší účinnost (obvykle měsíc) a vyšší cena.

Účinná látka se dostává do podkoží (nikoliv do krevního řečiště) a působí toxicky na parazity, nebo zůstane na povrchu pokožky a parazity likviduje fyzikálním způsobem (např. dimetikon, silikonový olej, který parazity znehybní).

Pozor na to, že některé přípravky nejsou na všechny vnější parazity, ale např. jen na blechy (nicméně vzhledem k tomu, že kočky jsou vůči nemocem přenášeným klíšťaty povětšinou imunní, není to tak zásadní problém. Takové přípravky bychom však doporučili spíše pro kočičky žijící převážně v domácnosti, pro venkovní je dobrá ochrana i proti klíšťatům, aby nebyly zbytečně napadené).

Spreje

Spreje nejsou u koček příliš používané, neboť řadě koček vadí jejich syčivý zvuk při aplikaci. I tak však mohou být dobrým pomocníkem při boji s parazity, zejména pokud už došlo k napadení a je potřeba rychlá likvidace.

Často se používají v kombinaci s následnou aplikací obojku nebo pipetky. Obvykle jejich účinek trvá čtyři týdny, opakovaná aplikace je potřeba i po každém koupání (i když u koček ke koupelím moc nedochází :))

Mezi nejznámější spreje, které lze použít na kočky, patří Bolfo a Frontline.

Spreje na prostředí

Kromě sprejů, které lze použít na kočky, existují i spreje, které se používají na prostředí, v němž kočky žijí. Pozor však, tyto spreje jsou pouze a jenom na prostředí, nesmí se použít na zvíře!

Mezi nejběžnější spreje určené pro prostředí patří BioKill a Shield Classic sprej od Beapharu.

Tyto spreje využijete ve chvíli, kdy už došlo k napadení Vašeho zvířete blechami a Vy potřebujete ošetřit nejen zvíře, ale celý domov.Mějte na paměti, že prevence je účinnější a levnější než řešení již vzniklého problému. Blechy se rozmnožují velmi rychle, vajíčka kladou do prostředí a jsou schopné za ideálních podmínek vydržet i rok bez hostitele.

Blechy jsou i mezihostitelé některých druhů tasemnic, proto doporučujeme v případě zablešení zvířátko i řádně odčervit.