FIV

Feline Immunodeficiency Virus

Jak už název napovídá, jedná se o virové onemocnění, které postihuje imunitu koček.  Přezdívá se mu také kočičí AIDS, neboť má podobný průběh. Je způsobeno retroviry, které napadnou hostitelské buňky.

Nákaza se přenáší slinami, takže mezi rizikové kočky patří zejména nekastrovaní kocouři žijící venku, neboť mohou být nakaženi při boji s jiným kocourem. Nákaza se může také přenést při pohlavním styku a může být předána placentárně i z matky na koťata, popř. mlékem.

Onemocnění není přenosné z kočky na člověka, pouze z kočky na kočku.

Po prvotní nákaze dojde obvykle ke zduření mízních uzlin a menším zdravotním obtížím, které zanedlouho opět vymizí a dochází k tzv. asymptomatickému období. Dříve nebo později však začne docházet ke změnám, které jsou způsobeny tím, že virus oslabuje imunitu kočky a ta je tak mnohem náchylnější k sekundárním onemocněním. Zbystřit byste měli ve chvíli, kdy kočka začne vykazovat některé z následujících symptomů (znovu upozorňujeme, že fakt, že Vaše kočka vykazuje některý z těchto symptomů, neznamená, že trpí tímto nebo jiným onemocněním, vždy byste měli zdravotní problém konzultovat se zkušeným veterinářem):

1. zvětšené mízní uzliny

2. horečka

3. anémie

4. nepřiměřené hubnutí

5. špatná kvalita srsti

6. nechuť k jídlu

7. průjmy

8. abnormální vzhled nebo záněty očí

9. záněty dásní

10. záněty dutiny ústní

11. onemocnění zubů

12. podrážděná kůže nebo ztráta srsti

13. špatné hojení ran

14. výtoky z nosu, očí, kýchání

15. časté močení i mimo WC

16. změny v chování

Proti tomuto onemocnění neexistuje zatím 100% spolehlivá vakcína. Léčba obvykle spočívá v potlačování druhotných infekcí způsobených sníženou imunitou, kvalitní stravou podporující kočičí organismus a oslabenou imunitu, léky na podporu imunity atd. 

Existují rychlé testy, pomocí kterých se dá poměrně snadno zjistit, zda má kočka v krvi protilátky proti této infekci. V případě nejistoty je možné testy po určité době opakovat, jistotu může dát i laboratorní vyšetření.

Testování by mělo být samozřejmostí při chovu koček a taktéž je doporučováno v případech, kdy chcete ke své stávající kočičí skupince přivést kočičku novou.