HCM

aneb hypertrofická kardiomyopatie

Jedná se o onemocnění srdíčka, při kterém dochází k jeho patologické změně (zvětšení a zbytnění). Vlivem této změny pak následně často dochází k selhání oběhové soustavy či jiným problémům s krevním oběhem.

Její příčiny ještě nejsou zcela známé, ale u dvou plemen (ragdoll a mainská mývalí) byla nalezena mutace genu (mutace A31P genu MYBPC3 pro MCO) , která toto onemocnění způsobuje. Díky tomu je u těchto dvou plemen možné podstoupit genetický test, který zjistí, zda kočka má či nemá tuto genetickou mutaci, popř. zda je nositelem zmutované alely. Pokud má kočka alespoň jednu zmutovanou alelu, nemoc se u ní může projevit, ale nemusí. Výskyt a projev nemoci je různý a také mnohdy závislý na věku kočky.

Genetický test zkoumá přítomnost pouze této mutace. Je však možné, že existuje i jiná mutace, která může onemocnění způsobit.

Kočky, které jsou nositeli alespoň jedné zmutované alely, by neměly být použity v chovu (přítomnost jedné zmutované alely u jednoho rodiče znamená 50% šanci, že potomci tuto mutaci zdědí). Bohužel, i spojení dvou negativních rodičů neznamená, že jejich potomci tuto mutaci nemohou mít :(

Nemoc může propuknout i u kočky, která nemá tuto genetickou mutaci - všechny příčiny vzniku nejsou ještě známé. Proto je i důležité nechat kočičku vyšetřit sonograficky a toto vyšetření by se mělo pravidelně opakovat. V případě nálezu nebo pochybností by měla být kočka vyřazena z chovu.

Bohužel, dokonce ani negativní genetické a sonografické vyšetření nezaručuje, že kočka neonemocní touto nebo jinou formou kardiomyopatie.

Sonografické vyšetření by se mělo podstoupit u veterinárního lékaře, který má zkušenost s tímto vyšetřením a pravidelně srdíčka testuje. Jenom tak bude schopen co nejlépe zhodnotit stav srdíčka.

Toto onemocnění je tedy svým způsobem stále tak trochu záhadou. V chovu je však jeho testování více než opodstatněné a i u kočiček - mazlíčků doporučujeme pravidelnější sono vyšetření (zhruba jednou za dva roky). Včasný objev a potřebná péče může Vaší kočičce prodloužit život.


Více informací o tomto onemocnění můžete nalézt zde:

https://www.goisovka.cz/

Seznam veterinářů, kteří se vyšetření srdíčka na HCM věnují (nejde však o kompletní seznam - pokud v seznamu nenajdete žádného veterináře ve Vašem okolí, zkuste se informovat u svého veterináře, zda neví o kolegyni/kolegovi, který by se tomu věnoval): 

https://www.goisovka.cz/veterinarni-ordinace/prehled-veterinarnich-ordinaci-testujici-na-hcm/

https://www.jicinvet.cz/