Kastrace

Kastrace kočky je zákrok, při kterém jsou zvířeti odebrány pohlavní žlázy - v případě samců varlata, v případě samic vaječníky, často i s dělohou. Zvíře po kastraci již není schopno rozmnožování, je obvykle klidnější, méně se toulá. Obvykle je i prevencí některých onemocnění (rakovina varlat, zánět dělohy a mléčné žlázy...).

Kastrace je v dnešní době rutinní veterinární zákrok (což však neznamená, že je snadný a že se nemohou vyskytnout komplikace).

Mnoho chovatelů kastruje koťátka určená na mazlíčka ještě před odchodem do nového domova, tj. ve věku 3-4 měsíců. Jiní si většinou dají do smlouvy bod, kde vyžadují kastraci do roka věku.

Dříve se uvádělo, že raná kastrace způsobuje špatný vývin močového ústrojí, kočky nedorostou standardní velikosti apod. Tato tvrzení však byla vyvrácena a v současnosti není žádná vědecky podložená komplikace, kterou by časná kastrace mohla způsobit. Což ovšem neznamená, že se třeba v budoucnu něco nezjistí.

Někteří veterináři tedy s ranou kastrací problém nemají, jiní se přiklánějí k pozdějšímu věku, zvláště u dlouho se vyvíjejících plemen jako je např. mainská mývalí.

Máme rádi svobodnou volbu. Naše koťátka tedy nejsou standardně kastrovaná, ale ve smlouvě máme podmínku kastrace do jednoho roku věku. Pokud preferujete kastraci na šesti měsících, kastrujte na šesti, pokud těsně před rokem, tak kastrujte před rokem, pokud chcete koťátko již vykastrované, dejte nám vědět a koťátko necháme vykastrovat ještě předtím, než půjde k Vám.

Co obnáší kastrace?

Na kastraci se musíte objednat u svého veterináře. Samotný zákrok netrvá dlouho, obvykle kolem půl hodiny, ale je potřeba počítat ještě s přípravou a pak následně s probouzením kočičky.

Kočička by měla mít před zákrokem hladovku zhruba 10 hodin, u kotěte stačí hodiny 4, protože má výrazně rychlejší metabolismus a delší hladovka by mu naopak mohla uškodit. Hladovka je prevencí případného zvracení (a vdechnutí) během zákroku.

U kocourků je zákrok poměrně snadný a ranka se nezašívá, ale nechává volná. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku může odcházet trocha tekutiny a krve, ale ranka většinou rychle zaschne. Kocourci také nemívají tendenci si ranku lízat a tak nepotřebují límec.

U kočiček se většinou volí ze dvou možností - buď se vstupuje do břišní dutiny ze spodní strany, nebo z boku. Oba způsoby jsou standardní. Ranka bývá také poměrně malá jenom s několika málo stehy. Někdy kočička dostane tzv. košilku, někdy límec a někdy veterinář nedá nic, protože ani kočičky nemívají tendenci k olizování. Nicméně v tomto případě je potřeba dávat pozor a pokud by kočička přeci jen měla potřebu si ranku olizovat, tak jí límec nebo košilku dát musíte.

Rána se obvykle zastříká hliníkovým sprejem, který funguje jako tekutý obvaz. Kočička většinou dostane i injekci antibiotik a léku proti bolesti. Po zhruba deseti dnech se stehy vytáhnou.

První dny by měla kočička být víc v klidu, aby se vše v klidu zahojilo. Ránu je potřeba sledovat, zda se hojí a nedochází k nějaké zánětlivé reakci, nepotrhaly se stehy apod. Mírný otok a zarudnutí může být přirozené, ale pokud nezmizí, naopak místo rudne ještě víc, otok se zvětšuje, rána je vlhká a mokvá či zjistíte cokoliv jiného, co nevypadá v pořádku, raději znovu zajeďte na veterinu (popř. si nejdříve zavolejte, popište problém a veterinář Vám sdělí, zda je to v pořádku, nebo zda máte přijet.

V dnešní době jsou anestezie šetrné a kočičky bývají aktivní poměrně rychle a už v ten samý den mívají většinou chuť k jídlu. Přesto se může stát, že zrovna Vaše kočička bude ještě ten samý den trochu ospalá a chuť mít nebude, i to je v pořádku. Druhý den už by však vše mělo být v normálu. Pokud kočička ani druhý den nejí, popř. nepije, straní se Vás, je pravděpodobně něco špatně a opět byste to měli neprodleně řešit.

Kastrované kočičky a kocourci bývají mazlivější a klidnější. Nevýhodou kastrace může být změna metabolismu, kdy kočičce stačí nižší kalorický příjem a je tedy potřeba více hlídat denní dávku krmiva, aby zbytečně netloustla. Ale kastrace neznamená, že kočka automaticky ztloustne.

Také je potřeba počítat s tím, že může nějakou dobu trvat, než se hormony "spotřebují" a jejich hladiny klesnou a stabilizují se. U kocourků se uvádí, že toto období může trvat i dva měsíce.