Kočkolit

V dnešní době je na trhu dlouhá řada různých kočkolitů a není vždy snadné se v nich orientovat. Kromě rozlišení podle kvality se liší i svým složením a způsobem fungování. Podobně jako u krmiv, ani zde se nedá doporučit jeden jediný ideální výrobek, neboť každé kočičce vyhovuje něco jiného. Cílem tohoto článku není ani podat přehled všech dostupných kočkolitů, ale spíše přehled kočkolitů, které jsme sami osobně vyzkoušeli, nebo s nimi mají zkušenost naši blízcí.

Když přijde řeč na kočičí WC, platí jedno obecné pravidlo - záchodků by mělo být tolik, kolik je koček, plus jeden navíc. Neznamená to, že když toto pravidlo nesplníte, tak vám kočka bude kálet všude, ale je to jeden z faktorů, který by mohl být příčinou takového chování. Mohl, ale nemusel.

Pokud se podíváme na složení kočkolitů, zjistíme, že je lze rozdělit do zhruba tří skupin. V první skupině jsou tzv. silikagelové (silikátové) podestýlky, ve druhé bentonitové a do třetí bych zahrnul všechny ostatní typy podestýlek. Zahrnuji je do jedné skupiny z toho důvodu, že jednotlivé typy těchto ostatních podestýlek nejsou až tolik rozšířené/používané, ale rozhodně to neznamená, že by byly nevyhovující


Silikagelové podestýlky

Silikagelové podestýlky jsou tvořené obvykle bílými krystalky silikagelu. Silikagel je synteticky vyráběná látka z křemičitanu sodného s vysokou porézností. Setkáváme se s ní i v mnoha jiných případech, všem známé budou jistě malé pytlíčky silikagelu přidávané k různým výrobkům za účelem pohlcení vlhkosti.

Magic Pearls

MP patří mezi známou značku silikagelů. Prodává se    v několika velikostech (3,8l; 7,6l; 16l) a různě parfémovaný. Červená verze je bez parfému, zelená verze je s vůní jablka, fialová s vůní levandule a modrá s vůní svěžího oceánu.

Výhodou je jeho schopnost nasáknout vlhkost (tedy     v našem případě moč a vlhkost z výkalu, který je tak vysušen) a udržet ji uvnitř krystalků. Zachycením moči   i výrazně snižuje riziko rozvoje bakterií. Neulpívá       na srsti a díky velikosti krystalků není příliš vynášen     z WC (přesto se občas nějaký krystalek ven dostane). Kočičí bobky se denně vybírají lopatkou, moč zůstává uzavřená v krystalcích. Když je značná část krystalků již žlutá, je potřeba vyměnit celou podestýlku.

Nevýhodou je stále vyšší pořizovací cena a v poslední době je problém tuto podestýlku sehnat, dodávky jsou nepravidelné a jsou časté výpadky.

S touto podestýlkou máme osobní zkušenost, byla jednou z prvních, které jsme vyzkoušeli       a poměrně dlouho používali. Parfémované typy pěkně voněly, ale přišlo mi, že vůně poměrně rychle vyprchala. Kočkám vůně nikterak nevadila, ale ze zkušeností ostatních víme,                  že některým kočkám můžou parfémované kočkolity vadit -  v takovém případě doporučujeme vybrat červenou neparfémovanou verzi. Kladně hodnotím i fakt, že jej kočky tolik nevynášely, ale přesto jsme před WC museli dát podložku, která vynesené krystalky zachytila. Na obale    se píše, že podestýlka vydrží osm týdnů. My jsme měnili častěji, neboť jsme kočkolit cítili dřív. Pach moči je možná zachycen, ale krystalky zašpiní i bobek a i když je odstraněn, některé krystalky zůstanou pošpiněné v toaletě. Nemůžu však říct, že bychom s podestýlkou nebyli spokojeni, svůj účel plnila. Bohužel jsme však museli přejít na jinou, neboť jedné z koček krystalky vadily. Jak pečlivě zahrabávala bobky, ostřejší krystalky jí zraňovaly tlapku, která se špatně hojila a dokud jsme nepřešli na jiný typ podestýlky, problémy přetrvávaly - po přechodu se tlapka zhojila a problémy se už neobjevily. U ostatních koček k ničemu takovému nedošlo.CatClin

Jde o silikagelové stelivo se stejnými vlastnostmi, jako je popsáno u Magic Pearls. Prodává se ve velikosti 8l a je neparfémované.

Ve srovnání s MP vidím výhodu v tom, že krystalky jsou více zaoblené a ne tak ostré jako u MP. Z tohoto důvodu jsem názoru, že riziko poškození tlapek při zahrabávání je nižší než u MP. Nevýhodou je však jediná velikost balení, pro domácnost s více kočkami to nemusí být dostačující (nutnost nakoupit větší počet balení), pro jednu dvě kočičky však dostatečné a osobně bych to upřednostnil před MP z důvodu menší ostrosti krystalků, ale přitom naprosto stejně funkčnosti.


Silikagelových podestýlek je samozřejmě více než jen dvě výše popsané, ale osobně s nimi nemáme zkušenosti. Předpokládám však, že budou velmi podobné charakteristiky jako MP      a CatClin. Namátkou mohu jmenovat BritCare Brilliant, Tigerino, Tommi Catwill Diamond, Smarty Exclusive, Crystal Cat Litter.


Bentonitové podestýlky

Bentonit je přírodní jílovitá hornina s vysokou nasákavostí, po kontaktu s vodou bobtná. Bentonitová podestýlka pohlcuje moč i pachy. Jedná se o nejrozšířenější typ podestýlek.

Na rozdíl od silikagelu, který má poměrně stabilní kvalitu bez ohledu na značku, bentonit může být v různých kvalitách a provedeních.

Bentonitové podestýlky jsou hrudkující, což znamená, že po kontaktu s vodou (močí) vytvoří hrudku, kterou pak můžeme nabrat lopatkou a vyhodit. U kvalitnějších podestýlek je hrudka velmi pevná a tvrdá, u méně kvalitních může být rozměklá až břečkovitá.

Dále pak mohou být tyto podestýlky s parfemací, nebo bez parfemace. Poslední dělením, které bych uvedl, je rozdělení podle hrubosti jednotlivých zrnek - jsou jemné, středně hrubé a hrubé. Jemnější se doporučují zejména pro koťátka a citlivější kočky, hrubé pro ostatní.


CanCat Excellent

CanCat považujeme za jeden z TOP bentonitových kočkolitů, který jsme dlouhou dobu používali nejvíce. Jedná se o jemné bentonitové stelivo s lehkou vůní po dětském pudru. Vyznačuje se výbornou savostí, hrudky jsou tvrdé jak beton a dobře se vybírají. Prodává se v 8kg balení.

Stelivo nám vydrželo velmi dlouho, výborně pohlcuje zápach (prvních pár vteřin člověk sice cítí bobek - také záleží na tom, jestli jej kočka zahrabala, či ne - ale pak je zápach pohlcen a není nic cítit kromě dětského pudru). 

Nevýhodu spatřuji v tom, že jemná zrnka snadno ulpívají na packách či delší srsti a tak jsou často vynášena mimo toaletu. Toto se nám ale stávalo u všech kočkolitů. Vyřešili jsme to tím, že před WC jsme umístili koberečky, které drtivou většinu zrnek zachytily.

Druhou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, ale vzhledem k tomu, jak dlouho vydrželo, vyšlo nás cenově lépe než jiná méně kvalitní steliva.

V současnosti již bentonitové stelivo používáme méně, jen ve dvou toaletách. Při množství koček a koťátek byla prašnost již znatelná a hlavně nám kočkolit zabíral každý týden většinu obsahu popelnice. Kočkolit rostlinného původu, který používáme nyní, kompostujeme.


CatSil

Z našeho pohledu další TOPkové stelivo hned     po CanCatu. Oproti CanCatu má hrubší zrnitost a je neparfémované - vhodné pro kočky, kterým vadí případná vůně kočkolitu.

Velmi dobře hrudkuje a pohlcuje zápachy. Výhodou je  i nižší pořizovací cena (v kategorii kvalitních kočkolitů), ale přijde nám, že je potřeba jej měnit o něco častěji než výše zmíněný CanCat. Nicméně i tak jej můžeme   s klidným svědomím doporučit.Brit Fresh Excellent

S podestýlkou od Brita máme také osobní zkušenost, byť krátkodobou, neboť upřednostňujeme CanCat či CatSil a Brita kupujeme pouze v případě, že zrovna neseženeme jeden z výše zmíněných.

Jedná se o hrubší bentonit, bez parfemace, prodávaný ve dvou baleních - 5kg a 10kg balení. Dobře saje i hrudkuje, cenově přijatelný. Jenom nám přijde, že zápach pohlcuje méně :(

S dalšími bentonitovými podestýlkami nemáme osobní zkušenosti, jde o zkušenosti našich známých nebo lidí, s nimiž jsme diskutovali na téma bentonitových kočkolitů.

Sanicat - také poměrně rozšířené stelivo, v několika druzích. Jednou jsme vyzkoušeli jeden druh - Sanicat Oxygen Power, který je jemně parfémovaný a voní po marseilleském mýdle. Kdyby ho u nás prodávali v kamenném obchodě, pravděpodobně bychom ho střídali                 s CanCatem (kdyby nám už tolik nevoněl dětský pudr, vládla by chvíli Marseille :) ). Nevím, jak ostatní druhy, ale s tímto jsme byli spokojeni, byť jsme ho měli jen jednou.

Biokat´s - dříve více rozšířené, dnes už tolik ne. S parfemací i bez, druhy s parfemací voní poměrně intenzivně, některým kočkách to nemusí být příjemné. V různé hrubosti. Podle ohlasů těch, co používali, považuji za kvalitní stelivo.

Zverlit - zverlity jsou bentonitové podestýlky v několika provedeních podle hrubosti a podle parfemace. Zařadil bych je do střední třídy kvality, cenově dostupné. Někteří jsou  s nimi spokojení, jiní však uváděli, že schopnost hrudkovatět jim nepřijde dostatečná a přešli na jinou značku. Pokud chce někdo levnější kočkolit, který však může být kvalitativně dostatečný, řekl bych, že Zverlit stojí za zkoušku.

Magic Cat - v prodeji 5kg balení jediné hrubosti, cenově příjemné, kvalitativně asi na stejné úrovni jako zverlity.

Pussy Cat, Mikeš, Rasco - levné bentonitové podestýlky. Někdo je s nimi spokojený, ale většina lidí, s kterými jsme se o nich bavili, uvedla, že špatně hrudkují, málo pohlcují zápach      a jsou potřeba velmi časté výměny, takže se v důsledku mohou prodražit.


Důležitá poznámka

Z vlastní zkušenosti doporučujeme používat takové množství steliva, aby byla vrstva dostatečně vysoká a stelivo dokázalo pohltit moč dříve, než proteče na dno. Mnoho lidí si stěžuje na zápach či nedostatečné hrudkování, ale když se jich zeptáme, kolik kočkolitu použijí, vyjde obvykle najevo, že mají 3-5cm vrstvu. Takto nízká vrstva nedokáže vždy včas pohltit moč a ta proteče na dno. Následně ji sice stelivo vsákne, ale už je to cítit ze dna a ani hrudka nemusí být dostatečná. Někdy se stane, že kočky mají stelivo natolik rozhrabané, že navrství větší množství na jednu stranu a na druhé pak už není téměř nic. Doporučujeme tedy aspoň    8-10cm vrstvu.  Někdy to sice znamená použití balení steliva navíc, ale vyplatí se to.


Ostatní steliva

Kromě silikagelových a bentonitových podestýlek, které patří k nejrozšířenějším, jsou pak          i další druhy steliv z různých materiálů, obvykle ve formě peletek, ale není to podmínkou.

V současnosti (2019,2020) používáme nejvíce tato steliva: Magic Cat Woodchips, Cat´s Best Öko Plus a GreenCat. Z těchto tří hodnotíme jako kvalitativně nejlepší Cat´s Best (foto níže).


Asan - ekologické stelivo z peletek z recyklovaného papíru. Prodává se v několika druzích (Cat Fresh Blue, Cat Pure, Aloe Vera a Silver - poslední dva jmenované druhy jsou určené primárně jako podestýlka pod hlodavce, ale jinak jde vše používat bez rozdílu jak jako stelivo, tak i jako podestýlka hlodavcům) a velikostech. Peletky krásně nasáknou moč a měly by pohltit i případný zápach, ve verzi Silver je i přídavek antibakteriálního koloidního stříbra. Bezprašné  a hypoalergenní, lehké - snadná manipulace i pro děti. Nehrudkuje. Někteří na něj nedají dopustit, my osobně máme vyzkoušenou pouze verzi Silver jako podestýlku pod hlodavce. Výhodou je měkkost, bezprašnost a vysoká nasákavost, ale čekal jsem od toho trochu víc a nakonec se vrátil ke klasickým hoblinám, neboť by používání Asanu bylo poměrně finančně náročné a s menším efektem, než jsem očekával. Nevím však, jak by se osvědčil použitý jako kočičí stelivo. Mezi jeho výhody patří i to, že se dá kompostovat a výrobce udává, že se může i spláchnout do toalety, ale upřímně tomuto řešení moc nefandím, neboť do záchoda by se nemělo splachovat nic, co tam nepatří (pracovníci čističek by asi mohli vyprávět). Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která by však podle výrobce měla být kompenzována trvanlivostí.


Green Cat - ekologické stelivo z rostlinných surovin, hrudkující, bezprašné, bez parfemace. Lehké, lze kompostovat nebo spláchnout do toalety (opět nedoporučuji splachovat). Za výhodu považuji snadnou manipulaci a ekologičnost, nižší cena než u Asanu. Kvůli své lehkosti se snadněji vynáší ven z toalety. Lehká vůně po kukuřici.

Cat´s Best Universal a Cat´s Best Öko Plus - Cat´s Best Universal je přírodní podestýlka         ve formě peletek. Prý dobře váže vlhkost a pohlcuje pachy. Prodává se v různých velikostech, cenově příjemná, určená nejen jako kočičí stelivo, ale i jako podestýlka pod hlodavce, ptáky... (u hlodavců a králíků nedoporučuji, protože peletky jsou poměrně tvrdé a může docházet         k otlakům polštářků zvířátka).

Varianta Cat´s Best Öko Plus je hrudkující přírodní stelivo s jemnou dřevitou vůní.  Lehčí varianta než Universal.

Magic Cat Woodchips - podobný produkt jako Cat´s Best Öko Plus, jednotlivá zrnka mi přijdou trochu menší. Cenově přijatelnější.

Pet´s Dream Paper Pure - pelety z recyklovaných papírových vláken, dobře nasákající, bezprašné. Měly by pohlcovat i pach.

World´s Best Cat Litter - přírodní podestýlka z kukuřičných zrn. Přirovnal bych to ke Green Cat.


Existují i další výrobky, většinou jsou však podobné zde zmíněným. Tzn. že jsou obvykle tvořeny rostlinnými vlákny, některé hrudkující, jiné nehrudkující. Jedná se o neparfémované kočkolity, které mohou lehce vonět po surovině, z níž jsou vyrobeny.


Závěrem bych chtěl ještě jednou podotknout, že se jedná o naše zkušenosti nebo zkušenosti našich blízkých a že náš výběr steliv nemusí vyhovovat vaší kočce nebo vám.