Krmení

Zde bychom chtěli popsat, čím naše kočičky krmíme, na co jsou v tomto směru zvyklé, popř. čemu se vyhýbáme. Naše zkušenosti, ale i poznatky z různých studií. Nechceme tím však tvrdit, že toto je ta správná cesta a tak to má být. Nikoliv. Každý může mít zkušenost jinou, každé kočičce vyhovuje něco jiného a zcela určitě neexistuje jeden správný způsob stravování.


Definice dobrého krmiva:

Dobré krmivo je takové, které kočičce chutná, které jí poskytuje veškeré potřebné živiny a látky nezbytné ke zdravému vývoji. A to vše i z dlouhodobého hlediska. Zároveň však nezruinuje peněženku majitele :)

Zároveň bychom chtěli zmínit, že je dobré se zajímat o nové poznatky z oblasti výživy, ale je zbytečné tomu zasvětit celý život a každou chvíli přemýšlet, jestli je tohle ještě vhodné, nebo už ne. A jestli je lepší krmit pět minut před osmou, nebo pět minut po osmé apod. :) 

Suchá krmiva

Základem našeho krmení jsou suchá krmiva neboli granule. Kvalitní granule obsahují všechno, co by kočka měla mít, a to v nějakém relativně optimálním poměru. Každý výrobce o svém produktu tvrdí, že vše je v optimálním poměru, ale vzhledem k tomu, že každý má ten poměr jiný a i každé kočce může vyhovovat třeba trochu jiný poměr, pak objektivně nelze tvrdit, že je něco optimální :)

Granule mají řadu výhod - jsou snadno dostupné, poměrně trvanlivé, v dnešní době je i značný výběr dobrých značek. Obsahují vše potřebné, někdy se zmiňuje i příznivý vliv na stírání zubního plaku při rozkousávání granulek, ale to je sporné. Některé kočky granule rovnou polykají, takže tam k rozkousávání vůbec nedochází. A i tam, kde je koušou, je otázka, do jaké míry dochází skutečně ke stírání a zda naopak nedochází k nalepování kousíčků změklých granulek na zuby. V tomto směru nic nenahradí pravidelnou dentální hygienu - čištění zubů. Granulky můžete nechat nasypané v mističce celý den a nemusíte se tolik bát, že dojde k masivnímu množení bakterií, jako by tomu bylo v případě, že do misky dáte např. maso. To oceníte zejména v případě, že chodíte běžně do práce a po dobu klasických osmi či více hodin nemáte možnost odstraňovat staré krmení a dávat čerstvé.

Vyzkoušeli jsme již několik značek granulí. Jednak proto, abychom zjistili, co bude vyhovovat našim kočičkám, a jednak proto, že každá naše kočička byla u svého původního chovatele zvyklá na něco jiného.

U některých granulí  jsme ihned věděli, že to nebude to pravé ořechové, protože si kočky nezobly ani napoprvé, popř. si zobly a podruhé už neměly zájem. Nutno však podotknout, že vzhledem k většímu počtu koček není snadné se trefit do něčeho, co by vyhovovalo všem. Některé granule chutnaly třeba jedné nebo dvěma kočkám, ale ostatním ne. Takže jsme hledaly dále, abychom to ustálili na co nejméně druzích.

Vyzkoušeli jsme starší řadu Ontario (tehdy byla jediná). Z ní nejvíce chutnala příchuť mořských ryb. Ale netrvalo to dlouho (relativně, zhruba půl roku) a kočky se v granulích začaly nimrat, granulky v miskách setrvávaly déle, než by měly. Začali jsme se tedy porozhlížet jinde.

Oslovila nás značka Purizon, která je dostupná např. na zoohitu. Obsahuje značné množství masa a zároveň nabízí mnoho příchutí, což je fajn, že se to dá kočičkám pěkně prostřídat. Většině našich koček Purizon chutná a nemají s ním problém. Nicméně se najdou takové, které si ho sice dají, ale je vidět, že to není úplně ono. Těm jsme zkusili nabídnout granule z nové řady Ontario. Ty obsahují více masa než starší řada a bylo to znát i na chutnosti. Bohužel, i přes vysokou počáteční chutnost jsme opět po nějaké době zpozorovali, že přestávají z mističek ubývat.

Jako chuťově vděčné se nám osvědčily granule od Farminy - N&D jehněčí s borůvkou.

V současnosti (2019,2020) jsou naše kočičky krmeny primárně značkou Purizon, která nabízí řadu příchutí a je dostupná v e-shopu https://www.zoohit.cz

Dále mají po většinu času v doplňkové mističce N&D, popř. nové Ontario.


Purizon je naší hlavní značkou. Chutná všem našim kočičkám, jsou spokojené s většinou dostupných příchutí. Nově nabízí Purizon i granule XL pro velké kočky. Tyto velké granule máme objednány a jsme na ně zvědaví, snad to kočky donutí ještě více kousat a tak preventivně pomáhat se stíráním zubního plaku. Na obrázku vlevo je jedna z příchutí, konkrétně hovězí a vzhled granulek vidíte níže.

Konzervy, kapsičky, vaničky

Konzervy, kapsičky, vaničky a další formy krmiva se označují jako mokré nebo vlhké krmivo. Mohou mít různý obsah masa, popř. doplňkové suroviny jako zeleninu, vajíčko, těstoviny, rýži apod.

Mokrá krmiva jsou kočkami většinou dobře přijímána a pomáhají se zavodněním jejich organismu, s čímž mohou mít některé kočky problém, pokud málo pijí.

Výhodou je chutnost (podle kvality a složení), snadné použití, jednoduché skladování, dostupnost a velký výběr.

Nevýhodou může být vyšší cena (podle značky, kvality) a fakt, že kočce bude chutnat vždy to, co zrovna doma nemáte :)

Pro koťátka (ale nejen pro ně) používáme obvykle konzervy Ontario 400g, dostupné na e-shopu https://www.superzoo.cz. Jedná se o mleté maso a vnitřnosti, v mletině lze nalézt i větší kousky masa.

V nabídce jsou čtyři druhy včetně jednoho určeného přímo pro koťata a tento jeden druh je namletý najemno bez větších kusů. Vhodné je to např. pro kočičky po stomatologickém zákroku apod.

Některé velké kočky nám ale nad mletinou ohrnují čumáček.

U mletin je největší riziko tvorby zubního plaku, neboť jej namleté maso nemá jak stírat a naopak se drobné částečky na zubech a dásních, zejména vzadu, uchycují.

Další používanou konzervou a zbožňovanou snad všemi, je opět Ontario, ale tentokrát malé 95g. Prodává se ve třech druzích a je ve formě trhaného masíčka.

Opět ideální pro koťátka (ne úplně nejmenší), kočičky, které nemohou kousat nebo potřebují něco drobného a chutného.

Velmi podobné struktury jsou i kapsičky a konzervičky Schesir. Schesir nabízí velkou řadu různých druhů, takže je co vybírat a můžete nalézt pro svoji kočičku to, co jí bude chutnat nejvíce :)

Rinti Filetto je konzerva s velkými kusy masa. Je primárně určena pro pejsky, ale protože jde o maso, může být použita i pro kočičky (narozdíl od granulí, kde psí granule nejsou pro kočky dostatečné a naopak).

Při našem počtu kočiček se vyplatí i díky tomu, že je dostupná v gramáži 400g nebo 800g. Konzervy podáváme obvykle jednou až dvakrát denně.

Výhodou jsou velké kusy masa, které kočičky nutí maso žvýkat a ne rovnou spolknout. To opět pomáhá při stírání zubního plaku.

Rinti Filetto je ve vícero příchutích, ale nám se nejvíce osvědčila tato zelená verze kachny ve šťávě, kde je hodně masa a jen trochu zeleniny.