Modrooké mainky

V poslední době se na internetu, zejména na facebooku, začínají objevovat fotografie mainských koček s krásnýma azurově modrýma očima. A to přesto, že se nejedná o bílé kočky nebo malá koťátka se standardní modrou barvou očí. Ojedinělost a krása modré barvy očí ve spojitosti s oblíbeným kočičím plemenem zvyšuje atraktivitu těchto jedinců a zájem o ně. Jde však o přirozený jev?

Zatím se neví, odkud a jak se tu tihle jedinci vzali. Modrá barva se přirozeně vyskytuje u malých koťátek, ale nejedná se o sytou azurovou. Dále se vyskytuje u bílých, popř. částečně bílých koček a koček colourpoint.

Uvažuje se, že modrooké mainy vznikly přikřížením jiného plemene, např. Ojos Azules (špan. modré oči). Jedná se o plemeno pocházející z Nového Mexika, potvrzeno roku 1980. Jednu dobu byly snahy o jeho šlechtění a TICA jej v roce 1991 přijala k registraci. Nicméně se zjistilo, že homozygoti trpí deformacemi lebky, mají bílou srst a zakroucený ocásek. V případě heterozygotů se smrtelné deformity neobjevují. V chovu je tak nutné párovat modrooké kočky s kočkami bez modrých očí, aby se zajistilo, že 50 % koťat bude modrookých a 50 ne. Modrá barva je způsobena absencí melatoninu (k jeho absenci však dochází z jiného důvodu než např. u siamek).

Standard plemene byl stanoven roku 2004, ale vzhledem k možnosti vazby tohoto genu se smrtelnými deformitami, přistoupila TICA k jeho dočasné suspendaci a není uznáno ani jinými organizacemi. 

Další možností je přikřížení mladého plemene Topaz, které vzniklo na Ukrajině a v současnosti má pod WCF experimentální status. Narozdíl od Ojos Azules, se však u Topazu modrá barva očí váže s možností hluchoty.

Třetí možností je přikřížení modrookých koček z kazašského Altaje. Zakladatelkou byla modrooká kočka s barevnou srstí, kterou našla na ulici v Astaně Lyubovou Borisovnou Zikeevou, která se dále věnovala experimentálnímu chovu. Bohužel musela ze zdravotních důvodů přestat a mnoho cenných informací z chovu bylo ztraceno, stejně tak se vytratily i chovné kočky. Občas se objevila zpráva, že nějaká byla použita v chovu v některé CHS.

Jestli se modrookost u barevných mainek vyskytuje díky přikřížení některého jiného plemene, nebo zda jde o jinou příčinu, to se snad brzy zjistí, včetně informací o tom, zda se s tím vážou i zdravotní (popř. i smrtelné) problémy.

Pokud jste již modrookou barevnou mainu viděli a hloubka jejích modrých očí Vás uchvátila, doporučujeme velkou opatrnost, a to zejména tehdy, pokud uvažujete o chovu. Možná jednou půjde o standardní zbarvení, ale nyní a s nedostatkem všech informací, je lepší nechat tyto věci v rukou zkušených a zodpovědných :)