O nás

30.12.2017

Jsme malá chovatelská stanice mainských mývalích koček. Naším cílem je odchovávat zdravá koťátka mainek s vyrovnanou povahou a typickým mainkovským vzhledem, která budou dobrými a milovanými společníky svým budoucím majitelům. A co nás k chovu těchto něžných obrů přivedlo?

Odjakživa jsme patřili spíše k pejskomilům, já i moje žena jsme měli pejsky ještě předtím, než jsme se poznali. V době našeho seznámení měla pejsky už jenom moje žena, stařičkého křížence zlatého retrívra Sajmona, kterého kdysi nalezla její rodina před svými dveřmi a také zachráněného křížence Mobyho.

Nedlouho po našem seznámení musela bohužel Mobyho nechat ze zdravotních důvodů přejít za duhový most a zůstal jenom Sajmon. Pejsek zvyklý na ustavičnou společnost jiného tvora. Hodně jsme váhali, ale nového pejska jsme kvůli větší pracovní vytíženosti nechtěli a tak nakonec padlo rozhodnutí, že novým kamarádem bude kočička. Hodně jsme pročítali charakteristiky jednotlivých plemen a hodně nás zaujaly právě mainky, o kterých se často říká, že to jsou takoví kočkopsi.  Nebo psočky :)

Naši přátelé však byli rychlejší a aby nám udělali radost, darovali nám dvě krásná koťátka, dvojčátka. Že však byli nezkušení a neznalí kočičího světa, žili v domnění, že jde o mainská koťátka, jak jim údajně tvrdila původní majitelka, ale z "mainek" se vyklubaly dvě klasické kočičky, byť s trochu delší srstí. Nikdy jsme si na ně nemohli stěžovat, od první chvíle nám přirostla k srdci a jsou našimi prvními kočičkami, které nás učily, jaké to je žít s kočkou :)

Pejskovi dělaly společnost ještě další rok, než nám sešel stářím. V našich myšlenkách a úvahách však zůstalo zaseté semínko touhy po mainské kočičce a tak jsme se nakonec rozhodli, že těm našim kočičkám pořídíme kamarádku, tentokrát opravdovou mainskou kočičku se vším všudy.

Abych to zkrátil, mainská kočička se skutečně stala členkou naší domácnosti a zcela nás dostala svojí přátelskou povahou. Nikdy bychom tomu nevěřili, ale skutečně se z nás, pejskomilů, stali kočkomilové a nedáme na ně dopustit :) Náplní našeho volného času se staly hrátky s kočičkama a zjišťování nových a nových informací o mainkách a chovu koček obecně. 

Netrvalo dlouho a do rodiny přibyl i chovný kocourek Bagheera (update 9.3.2018: Baghi nakonec nebude moct do chovu, proto byl vykastrován a jako chovný kocourek k nám dnes přibyl Versace). Chtěli bychom se věnovat chovu těchto nádherných stvoření a odchovávat krásná a především zdravá koťátka. Chovnou základnu kočiček nám nyní tvoří Mrňka, Slinička a Ellaine a kocourek Versace.

Výstav se účastnit nechceme, protože je vnímáme jako stresující (byť si řada kočiček dokáže zvyknout) a také jako prostředí, kde se kočičky můžou, i přes veškerá veterinární opatření, něčím nakazit. Veškerý důraz chceme při chovu klást především na zdraví, proto jsou a budou všechny naše chovné kočičky geneticky testovány na FeLV, FIV, FcoV (FIP) (červen 2019 - FIP přestáváme testovat vzhledem ke specifičnosti onemocnění a neprůkaznosti testu), HCM a SMA. Od roku 2019 začínáme testovat i na PKD. Testy si necháváme dělat u laboratoře Genomia - www.genomia.cz. Zde naleznete i detailní popis chorob, proti kterým testujeme. Samozřejmostí jsou očkování a pravidelná odčervení.

Negativní výsledky testů rodičů ještě neznamenají, že koťátko nemůže některou z nemocí onemocnět v budoucnu. Testy však toto riziko snižují, protože spářeni jsou jenom zdraví rodiče, kteří to koťátkům nepředají. Doporučujeme, abyste koťátko, respektive z něj vyrostlou kočičku/kocourka nechali pravidelně prohlédnout u lékaře, který může případný problém včas objevit. Častým problémem bývá onemocnění HCM. Testováním zaručujeme, že rodiče nejsou nositeli mutace genu a tím nemají predispozici k tomuto onemocnění. HCM však může vzniknout i jako sekundární onemocnění při jiné chorobě, a proto nikdy nelze 100% zaručit, že tím kočička neonemocní. Sono srdce je však možnou kontrolou, která problém podchytí hned na začátku.

Naše kočičky mají k dispozici granule Purizon, Ontario, Farmina N&D a Carnilove. Každá kočička preferuje jinou značku, které se většinou drží, což nám umožňuje nabídnout každé kočičce to, co jí chutná a vyhovuje a nestává se nám, že by krmiva míchala, což by mohlo vést např. k průjmu či nutriční disbalanci. Dále dostávají konzervy Ontario, Carny, Schesir, Miamor a Applaws, k tomu syrové kuřecí, krůtí nebo hovězí.


27.2.2019

Na podzim jsme se přestěhovali z rodinného domu v centru města na vesnici. Přestože nás čeká celková rekonstrukce domu, měli jsme možnost vybudovat našim kočičkám i venkovní voliéry, do kterých mají z domu volný průchod. Prozatím se jedná o dvě menší voliéry a třetí trochu větší voliéru, které jsou vzájemně propojené, ale plánujeme jejich další rozšiřování tak, aby si kočičky mohly užívat co nejvíce prostoru a především čerstvého vzduchu :)