Odčervení

I když kočička žije pouze v bytě, měla by být pravidelně odčervována s možností delšího rozestupu mezi jednotlivými aplikacemi odčervovadla (cca půl rok). U kočiček, které mají přístup ven, by mělo k odčervení docházet zhruba každého čtvrt roku.

Odčervovací přípravky seženete u veterinárního lékaře a v některých lékárnách. V běžných prodejnách s chovatelskými potřebami je většinou neseženete, neboť k jejich prodeji je potřeba mít i příslušné vzdělání, neboť jde o léčiva s vnitřním užitím.

Odčervují se již malá koťátka, která mohla být infikována matkou. Poprvé se koťátka odčervují zhruba na třech týdnech věku, dále na pátém až šestém týdnu. Kolem 8. až 10. týdne dochází k prvnímu očkování a po dalších dvou týdnech se znovu odčerví. Koťátka se obvykle odčervují pastou. Nutno podotknout, že pasta je pak obvykle všude :)

Vzhledem k tomu, že jak očkování, tak odčervení je pro organismus určitou zátěží, měl by být mezi tím rozumný odstup.

Další odčervení je vhodné provést po dvou měsících, popř. po odchodu do nového domova (podle toho, co nastane dříve). Když si přinesete domů novou kočičku, dejte jí několik dní, dokud si nezvykne a dokud stres ze změny neodezní. Následně ji odčervěte. Pokud máte doma i další zvířátka, měla by být všechna odčervena ve stejném termínu.

Klasické odčervení funguje nárazově, to znamená, že parazity hubí v okamžiku použití - nemá dlouhodobý účinek do dalšího odčervení. Odčervovadlo navíc není 100% účinné, proto nestačí odčervit jednou a pak už nikdy, protože kočičku nikam ven nepouštím (parazita si můžete přinést i na podrážce bot)... Také je dobré měnit jednotlivé značky, protože každá má lepší účinek proti jiným druhům parazitů a zároveň se sníží riziko rezistence.

Mezi známé odčervovací přípravky patří:

pasty: Caniverm, Banminth

spot-on kapka: Profender

tablety: Caniverm, Cestal, Drontal

Jako přírodní doplněk mezi jednotlivými termíny klasického odčervení (popř. jako alternativu, pokud nepatříte k zastáncům chemických odčervovadel) je možné využít přípravek Verm-X. Jedná se o sušenky tvořené různými bylinkami a dalšími přírodními surovinami, které vytvářejí ve střevech nepříznivé podmínky pro parazity a naopak podporují dobrý metabolismus a mikroflóru.

Sušenky by se měly podávat denně nebo alespoň v tzv. kúrách, které trvají min. 14 dní.

Seženete např. v e-shopu https://www.profarm.cz jako Verm-X granule pro kočky proti střevním parazitům.

Existuje i varianta pro psy, pro hlodavce, ptáky a pro koně.

Sušenky jsou kočkami většinou dobře přijímány jako pamlsek, ale samozřejmě se najdou i výjimky. Pokud si kočička moc nepotrpí na sušenkovité pamlsky, pak ji pravděpodobně ani příliš nenadchne tento produkt. Lze však rozdrtit a přimíchat do krmení.