Péče o chrup

Prevence je vždy lepší než následné řešení zdravotních problémů, které mohou v některých případech končit i fatálně.

Problémy s chrupem jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů, se kterými se veterináři setkávají u koček chovaných v domácnosti. 

Častým onemocněním je tzv. stomatitida, příp. označovaná jako gingivostomatitida, což je zánět dásní. Tomuto onemocnění se věnujeme v samostatném článku, který naleznete vlevo v Menu v sekci Nemoce. Zde se budeme věnovat zejména péči, pomocí které můžete předejít vzniku tohoto onemocnění.

Na manipulaci navykáme koťátka nejlépe už od tří měsíců věku.  Snažíme se, aby pro kočku byla celá situace alespoň neutrální, ideálně však, aby ji vnímala pozitivně - za klidné chování a za absolvování této činnosti ji odměníme nějakým pamlskem, který má ráda, podrbeme ji, pochválíme. 

Zpočátku jde zejména o to, abychom kočku na tuto činnost navykli, nemusíme tedy hned od začátku čistit chrup důkladně, ale stačí po troškách a postupně ji navykat na delší interval, během kterého dokážeme vyčistit všechny zuby, jak ty přední, tak i zadní. Cílem čištění je odstranění plaku, který je původcem problémů. Plak je bezbarvá lepkavá hmota, která ulpívá na zubech a množí se v ní bakterie. Již po 36 hodinách se z nesetřeného plaku může postupně stávat zubní kámen. Vzniká reakcí plaku s minerály ve slinách. Zubní kámen pak může odstranit jedině veterinární lékař. Veškeré dentální přípravky, které můžete zakoupit v chovatelských prodejnách či lékárnách, jsou určeny k preventivní péči a odstranění plaku, nikoliv kamene (i když někteří výrobci tvrdí, že přípravek je proti zubnímu kameni).

Je vhodné začít např. tím, že si dáme kousek pasty na prst a kočičce ji nabídneme k očichání a posléze třeba lehce přejedeme prstem po předních zoubcích. Po pár dnech zajíždíme prstem i dále do tlamičky až k zadním zubům. Kočičku tak postupně a nenásilně navykáme na manipulaci. Když tento postup zvládneme my i kočička, můžeme využít již malý měkký dětský kartáček s pastou. Opět nejdřív zkoušíme na předních zoubcích a postupujeme k zadním, podle toho, jak si bude kočička navykat.

Zuby čistíme pravidelně, u zdravých koček je možné čistit třeba 3 - 4x týdně, ale ideální je denní čištění. Kočka si na tento rituál navykne a bude jej přijímat bez větších problémů.

Manipulaci si budete muset vyzkoušet sami, abyste zjistili, v jaké pozici se Vám kočka nejlépe drží a zároveň máte možnost provést vyčištění.

Vhodné je držet kočku tak, aby se nemohla vysmeknout, jednou rukou ji chytnete za hlavu tak, že držíte tlamku zavřenou a hlavu pootočenou do strany. Zavřená tlamka zajistí, že kočka Vám nebude okusovat kartáček, příp. že nekousne Vás, pokud je temperamentnější. Extra měkký kartáček vsunete mezi pysky a jeho pootočením nahoru nebo dolů očistíte horní nebo spodní řadu zubů, zajet musíte samozřejmě až dozadu. Nakonec očistíte i přední řezáky. Stačí několik pohybů, načež uslyšíte takový šustivý zvuk, jak se kartáček otírá o již čisté zuby. 

Pokud již kočka stomatitidou trpí, rozhodně navštivte veterináře, ideálně veterinárního stomatologa a poraďte se s ním, neboť jen veterinář dokáže zjistit, v jakém stadiu je onemocnění a jaká bude nejlepší léčba. Při stomatitidě počítejte s tím, že při čištění bude docházet ke krvácení dásní, ale nenechte se tím odradit.

Při čištění můžete použít speciální zubní pasty pro zvířata, popř. Vám může veterinář doporučit i speciální pasty (zejména v případě, že se u Vás již stomatitida rozjela, např. Stomodine gel).

V žádném případě nepoužívejte zubní pasty určené pro člověka, jsou pro kočky toxické!

Pokud se Vám nedaří chrup dobře čistit nebo nejste z nějakého důvodu zastáncem čištění a myslíte si, že kočička si plak odstraní dostatečně sama tím, že chroupe granulky nebo okusuje maso na kostech apod., pak doporučujeme alespoň pravidelnou kontrolu stavu chrupu a pokud zjistíte nějaké změny, navštivte veterináře, ideálně veterinárního stomatologa.

Kočičky, které preferují měkkou stravu a granulky polykají bez kousání, mají větší predispozici ke vzniku onemocnění, neboť plak není dostatečně otírán.

V případě, že jsou dásně již narudlé, nebo jako součást prevence, lze využívat i odvaru ze šalvěje. Namočíme do něj gázu a jemně dásně masírujeme. Pomoci také mohou doplňky, kterými podporujeme imunitu kočičky.

Zde je naučné video, jak lze kočičce zuby čistit:

https://www.youtube.com/watch?v=c7AF3WYn5cc


Z veterinárních stomatologů můžeme osobně doporučit např. paní doktorku MVDr. Vladěnu Štrosovou z ordinace Rozárka v Hradci Králové.

https://veterinarozarka.cz/ 

Na čištění zubů používáme nejčastěji zubní pastu Orozyme. Použít však lze jakoukoliv jinou zubní pastu určenou pro kočky, doporučujeme však enzymatickou, která aktivně likviduje bakterie obsažené v plaku. 

V současnosti zkoušíme i zubní pastu s koloidním stříbrem TraumaPet.

Zubní pasta se nanese na zubní kartáček (dětský, jemný) a zuby se očistí od plaku. V případě, že si na kartáček zatím netroufáte, je možné pastu nanést na prst a rozetřít ji po zubech a dásních.

Na obrázku Orozyme, TraumaPet Stoma a TraumaPet Ophtal, který lze použítjako podporu hojení při zánětlivých onemocněních oka či alergickém podráždění.

Článek o stomatitidě naleznete zde:

Stomatitida