Péče o drápky

Stříhání drápků

Přestože si kočky své drápky pravidelně brousí o škrabadlo, je potřeba jim věnovat péči. Zatímco v přírodě si kočka drápky obrousí podle potřeby tak, aby měly ostrou špičku, která jí pak pomáhá při šplhání na stromy a chytání kořisti, v domácnosti si většina koček obrušuje drápky o škrabadlo jen do té míry, že drápky jsou ostré a špičaté, ale pomalu přerůstají. V přírodě si kočka přerostlé drápy zkrátí o tvrdý povrch, po kterém chodí, v domácnosti většinou takovou možnost nemají a hlavně by se drápky do takového stavu ani dostat neměly. Hrozí pak zatrhnutí drápku a jeho vytržení, popř. s drápkem roste i lůžko a dráp je pak těžší zkrátit na potřebnou délku - většinou se to pak musí řešit u veterináře.

U koťat se drápky stříhají častěji, zhruba jednou za dva týdny, u dospělých koček většinou postačuje i jednou měsíčně, přičemž drápky na předních tlapkách rostou rychleji než na zadních.

Na obrázku výše je vidět světlá část drápku a narůžovělé lůžko. Dávejte pozor, abyste nestřihli do lůžka, jedná se o citlivé a dobře prokrvené místo. Pokud se Vám to však stane, nepanikařte, kočičku se snažte uklidnit a krvácející lůžko ošetřete, ideálně i desinfekcí. 

Kočičku na stříhání zvykáme odmala a po stříhání ji vždy pochválíme a může dostat i nějaký pamlsek, aby si stříhání drápků spojila s příjemným zážitkem. I tak většina kočiček stříhání drápků moc nemusí, ale většinou si zvyknou a budou to tolerovat.

Pokud si nejste jisti, nebojte se požádat o radu chovatele, popř. veterináře.

Na obrázku níže je dobře zastřižený drápek. Růžové lůžko zůstalo neporušené a průhledná část jej o kousek přesahuje.