Stomatitida

Stomatitida, také označovaná jako gingivostomatitida nebo zánět dásní, je onemocnění dutiny ústní, které je jedním z nejčastějších onemocnění u koček chovaných v domácnosti. 

Někteří jsou názoru, že tato nemoc se neváže na žádné konkrétní plemeno, jiní se přiklánějí k tomu, že jsou plemena, u nichž je výskyt této nemoci častější - tato plemena mají větší sklony ke vzniku onemocnění. Jedním z takových plemen, u nichž se vnímá poměrně častý výskyt onemocnění, je právě mainská mývalí.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že zánět dásní se bude týkat spíše starších jedinců, onemocnění se vyskytuje u všech věkových skupin. S prevencí je tedy potřeba začít co nejdříve, ideálně již od věku tří měsíců. Navyknutí kotěte na péči o chrup je zároveň snazší, než pokud byste takto chtěli navykat dospělou kočku.

Kočky bohužel často nedávají najevo žádnou bolest, takže si majitel nemusí problému všimnout včas. Při pravidelném čištění však máte chrup pod kontrolou a vidíte veškeré změny. Někteří majitelé zaznamenají např. páchnoucí dech, jiní si všimnou, že kočka už nežere s takovou chutí.

Vizuálně lze zjistit, že okolí zubu je méně či více zarudlé (podle pokročilosti onemocnění), kočka může více slinit, někdy jsou zarudlé celé dásně a hltan. Mohou vypadávat zuby. Čím dříve se problém objeví a řeší, tím je prognóza lepší.

V případě, že se onemocnění zjistí včas, je zde možnost onemocnění potlačit a při dobré péči bude mít kočka chrup v pořádku. Péče spočívá v denním odstraňování plaku a pravidelné kontrole u veterináře. Pokud je onemocnění pokročilejší, na zubech je zubní kámen, zuby jsou na dotek bolestivé (obvykle začínají být problematické nejprve řezáky), může veterinární lékař doporučit extrakci špatných zubů. Zuby, které budou podle vyšetření v pořádku (nejen jejich viditelná část, je potřeba provést RTG), je možné ponechat.

Kočka s extrahovanými zuby je schopna přijímat krmivo a ve většině případů jej přijímá mnohem lépe, než když měla špatný a bolestivý chrup. I kočky bez chrupu jsou schopny přijímat granulované krmivo. Extrakce je však jednou z posledních možností, kdy už chrup není možné zachránit a bylo by zbytečné kočku nechat trápit. Zároveň je však ve většině případů účinným řešením a zánět dásní následně vymizí.