Stres

V dnešní době je stres všudypřítomný. Bohužel jím trpí i naši mazlíčkové. Částečně mohou přejímat stres od nás, ale v mnoha ohledech i oni sami se cítí být stresováni různými faktory. Pro jakýkoliv organismus je stres zátěží a v případě dlouhodobého stresu, který není nijak řešen, jde leckdy i o život.


Kočky jsou stresařky. Někteří jedinci jsou flegmatičtí a nerozháže je skoro nic, jinou kočku rozhodí už jen to, že snídani dostala o pět minut déle a v mističce červené barvy místo zelené :)

Nejčastěji se u koček řeší stres v situacích, kdy

- pořídili jste nového zvířecího kamaráda

- narodilo se Vám miminko

- trošku jste upravili rozmístění nábytku

- cestujete na veterinu apod. (popř. jste po zákroku, kočka musí mít límec atd.)

- změnili jste dosavadní návyky

Je toho mnoho, co dokáže některé kočičky naprosto rozhodit. V případě, že stres dlouhodobě přetrvává, může kočička začít vykazovat známky poruchy chování (je agresivní, vyprazdňuje se mimo toaletu, je apatická, plachá...) a objeví se zdravotní potíže (nechutenství, častější zvracení, hubnutí, problémy s močovým ústrojím...). Stres je dokonce považován za jednu z hlavních příčin mutace coronavirů, která vyústí ve smrtelné onemocnění FIP (více o FIP zde: FIP).

V případě, že je Vaše kočička ve stresu, měli byste přijít na to, co ji stresuje a situaci vyřešit, což není vždycky snadné. Leckdy je dokonce přímo nemožné objevit, co ji vystresovalo. Například vyprazdňování mimo toaletu (ať už močení, kálení nebo oboje) je jedním z nejčastějších projevů, kterým se kočička snaží sdělit, že ji něco stresuje nebo prostě něco nevyhovuje či trápí. Kočku byste za to neměli trestat (může to zvýšit míru stresu), ale naopak se snažit najít a odstranit skutečnou příčinu. V případě nápravy pak toto chování většinou zase vymizí.

V jiných případech (cesta na veterinu, nový člen domácnosti) můžete využít přípravky, které byly vytvořeny za účelem navození lepší psychické pohody koček.

Cat Comfort

CatComfort je nová řada od Beapharu, která zahrnuje sprej a difuzér do zásuvky. Produkty obsahují synteticky vyrobené hormony, které kočky vylučují žlázami ve svých tvářích a kterými si značkují své prostředí, aby se v něm cítily jistě a bezpečně.

Difuzér využijete především doma, protože je nutné jej dát do zásuvky. Sprej se Vám zase hodí na cestách, na vystříkání přepravky...


Velmi podobný přípravek je pak Feliway, dostupný taktéž ve formě spreje nebo difuzéru.


No stress je další řada od Beapharu, která byla vytvořena za účelem eliminace stresu.

Dostupný je sprej, difuzér, spot-on, obojek, tabletky a pamlsky.

No Stress využívá přírodní látku - roztok kozlíku lékařského, který má obvykle na kočky uklidňující efekt. Píšu obvykle, protože u nás většinou funguje jako atraktant a afrodiziakum (třeba jako šanta kočičí) a využíváme jej spíše pro postřik hraček, škrabadel nebo pelíšků. Kočičky se po aplikaci začnou po škrabadle válet a blbnout :) Ale cítí se dobře a to je cílem :)