Vakcinace

Existuje mnoho vakcín proti různým onemocněním, kterými můžete vaši kočku naočkovat. Některé vakcinace by měly být standardem, jiné jsou na uvážení každého a jiné mohou být zrovna pro vaši kočičku třeba zbytečné a není důvod je absolvovat. V ČR není zavedena povinnost žádné vakcinace a to ani vztekliny, ale pokud budete s kočičkou cestovat za hranice, pak bude očkování proti vzteklině vyžadováno.

Doporučené vakcíny, které by měl absolvovat se svojí kočkou každý (obvykle po 8. -9. týdnu věku a následně po primovakcinaci je přeočkování za 3-4 týdny):

-  panleukopenie

- kaliciviroza

- infekční rhinotracheitida


Vakcíny, které mohou být užitečné v závislosti na prostředí, ve kterém kočka žije:

- virová leukemie (FeLV)

- chlamydioza

- vzteklina


Vakcíny, které se příliš nedoporučují nebo nemají požadovaný efekt:

- FIP

- FIV (vakcinace proti FIV ovlivňuje pozitivitu pozdějších testů na FIV)

- dermatofytoza


Pokud máte nějaké dotazy ohledně očkování, potřebujete něco vědět nebo chcete poradit, nebojte se zeptat svého veterináře, který by vám měl umět poradit a doporučit vhodná očkování.

Mějte také na paměti, že řada vakcín jen sníží riziko vzniku onemocnění, ale není 100% zárukou a je tedy třeba dbát i na to, aby kočička nebyla zbytečně vystavována patogenům.

Některé vakcíny mají dlouhou účinnost a přeočkování se doporučuje např. až po třech letech (panleukopenia, kaliciviroza...), jiné se opakují už po roce, neboť jejich účinnost není dostatečně známa a je doporučeno častější přeočkování.